Dla tych którzy mają brytyjską klawiaturę (znak " nad cyfrą 2, znak £ na cyfrą 3 itd.) a chcieliby używać polskich znaków bez ciągłego przełączania klawiatur, przygotowałem dwa układy klawiatury:

Układy klawiatury będą działać w systemach operacyjnych Windows NT 4.0, 2000, XP i 2003 (i zapewne również Vista, chociaż nie przetestowałem tego), zarówno 32-bit jak i 64-bit, nie będą działać w Windows 95 itp. systemach opartych o DOS.

Polskie znaki diakrytyczne zdefiniowane są identycznie jak w klawiaturze programisty (prawy alt razem z odpowiednim klawiszem litery łacińskiej), ale zachowany jest dostęp do znaków klawiatury UK w ich oryginalnych położeniach (tj. znaki £ @ " € ¬ itd. pozostaną tam, gdzie są opisane na klawiaturze). Układy PolishUK i UKPolish różnią się tylko obsługiwanym językiem (dla pierwszego to polski, dla drugiego angielski-UK).

Oba układy są instalowane osobno (wystarczy zainstalować jeden, odpowiedni dla ustawień regionalnych); po zakończeniu ich instalacji należy ręcznie skonfigurować ustawienia regionalne tak, aby korzystały one z zainstalowanych układów klawiatury. Oba układy dostępne są z kodem źródłowym (MKLC), ich instalacja nie wymaga żadnych dodatkowo ściąganych programów, rejestracji, opłat itp. W czasie działania nie obciążają systemu dodatkowym procesem (usługą, zbędnymi plikami .dll itp.) - nowe układy klawiatury zdefiniowane są dokładnie w ten sam sposób, co układy predefiniowane w systemie operacyjnym. Nie trzeba również instalować programu za pomocą którego zostały one stworzone (Microsoft Keyboard Layout Creator).

Instalacja każdego układu klawiatury składa się z pliku .msi pozwalającego na instalację i odinstalowanie układu klawiatury raz jednego pliku .dll, który zawiera opis układu klawiatury zrozumiały dla systemu operacyjnego. Dla osób które nie chcą (albo nie mogą) instalować programów z niezaufanego źródła, dostępne są również pliki źródłowe możliwe do skompilowania przy pomocy programu "Microsoft Keyboard Layout Creator".

Po zainstalowaniu nowego układu (lub układów) klawiatury należy otworzyć Control Panel, Regional Settings, zakładka Languages i wcisnąć przycisk Details ... Pojawi się okienko "Text Services and Input Languages", należy w nim zastąpić dotychczasowe układy klawiatury zainstalowanymi. Służą do tego przyciski Add ... i Remove.

Oba układy są dostępne na http://b.kozicki.pl/ukpl.

Miłego używania

 
B.
 
 
PS. układy klawiatury wyglądają dokładnie tak:
1. Bez klawiszy modyfikujących:
 
 
2. Małe litery z prawym Alt:
 
 
3. Caps Lock z prawym Alt:
 
 
4. Shift:
 
 
5. Shift z prawym Alt:
 
 
6. Caps Lock z Shift z prawym Alt: